fbpx

Drogi Rodzicu, wiemy że bardzo troszczysz się o swoje Dziecko i chcesz aby adaptacja przebiegła jak najbardziej łagodnie i sprawnie. Z tego powodu przygotowałyśmy mały przewodnik po procesie adaptacji.

Mama trzyma swoje dziecko podczas zabawy na placu zabaw. Dziecko i mama się uśmiechają.

Czym jest adaptacja?

Adaptacja to proces wzajemnego poznawania się dziecka, rodziców oraz opiekunów, nawiązywania relacji, budowania zaufania.

Ile trwa i od czego zależy?

Nie ma złotej reguły określającej czas i formę idealnej, łagodnej adaptacji. Dla niektórych będzie krótka, dla innych dłuższa, lecz czas nie ma tu zasadniczego znaczenia. Istotne jest jednak, aby zaplanować rozpoczęcie adaptacji tak, aby nie zbiegała się z równoczesnym powrotem rodzica do pracy. Pomoże to uniknąć natłoku nowości w życiu malucha. Należy pamiętać także, że na początku żłobkowej przygody dzieci mogą chorować, gdyż proces nabywania odporności zachodzi długofalowo.

Adaptacja zależy od wielu czynników, głównie od cech osobowościowych wszystkich osób biorących udział w tym procesie, dlatego ważne jest jej dostosowywanie do aktualnych potrzeb dziecka.

Rady na czas adaptacji

Przede wszystkim pozytywne nastawienie 🙂 Dzieci doskonale wyczuwają nastroje dorosłych, więc postaraj się nie nastawiać negatywnie na starcie. Wytłumacz dziecku, że idziecie do żłobka, będzie tam poznawało inne dzieci i ciocie, bawiło się, miło spędzało czas. W placówce żegnaj się z dzieckiem ze szczerym uśmiechem na twarzy. Nie przedłużaj pożegnania, życz miłego dnia i udanej zabawy. Dobrze mieć jakiś rytuał na pożegnanie – przytulas, buziak w czoło, „kocham Cię”, rysowanie serduszka na grzbiecie dłoni – spróbuj znaleźć to, co będzie dla Was odpowiednie. W przypadku dziecka już chodzącego, najlepiej aby wchodziło do sali na własnych nogach, a nie było wnoszone przez rodzica, sprawia to że rozstanie jest trochę łagodniejsze.

Pamiętaj aby unikać używania sformułowań takich jak „zaraz wrócę”, „zostajesz tylko na chwilę”. Zamiast tego używaj konkretnych ram czasowych np. „przyjdę po zupie” „odbiorę Cię po drzemce”. Jasne, konkretne komunikaty pomogą Twojemu dziecku lepiej odnaleźć się w nowej sytuacji. 

Rozpoczęcie żłobkowej przygody nie jest dobrym czasem na jednoczesne wprowadzanie innych dużych zmian w życiu malucha. Jeśli dziecko jest karmione piersią lub korzysta ze smoczka, lepiej poczekaj aż się zaadaptuje w placówce, by nie narażać malucha na niepotrzebne przeżycia.

Dziewczynka z pomalowanym farbkami ciałem siedzi i się uśmiecha.

Jak wygląda adaptacja u nas?

Pierwszy dzień – Dziecko zostaje na sali 30 minut bez rodzica. Rodzic pozostaje w pobliżu sali.

Drugi dzień – W zależności od tego jak przebiegał pierwszy dzień oraz wejście na salę dziecko zostaje na około 60 minut. Rodzic pozostaje w pobliżu sali/placówki.

Trzeci dzień – Dziecko zostaje na około 2h, aby mieć czas na poznawanie przestrzeni oraz rówieśników.

W kolejnych dniach wydłużanie czasu dostosowane jest indywidualnie, w zależności od gotowości dziecka. Kolejno maluch pozostaje na zupę, drzemkę, śniadanie oraz drugie danie, co pozwala na spokojne poznanie rytmu dnia, rówieśników oraz cioć.

Drogi Rodzicu pamiętaj, że proces adaptacji w każdym przypadku jest inny i dostosowywany do gotowości i potrzeb dziecka.


3 kroki poprzedzające adaptację

Wyprawka

Przygotuj wyprawkę dla swojego dziecka. Wyprawka znajduje się tutaj

Ankieta

Wypełnij ankietę informacyjną o dziecku. Ankieta znajduje się tutaj

Pytania

W ferworze emocji podczas adaptacji łatwo zapomnieć o poruszeniu niektórych kwestii, dlatego najlepiej zapisz sobie wszelkie pytania